ksiądz znaczy na czole dziecka znak krzyża

Kilka przydatnych informacji

Jeżeli umawiamy się na fotografowanie w domu, zazwyczaj jestem na godzinę przed wyjściem do kościoła. Dziecko najlepiej ubrać jest w oficjalny strój przed samym opuszczeniem mieszkania. Wcześniej mamy czas na kilka domowych kadrów z rodzicami, portrety samego dziecka, fotoreportaż z tego co dzieje się w domu. Często dzieje się wiele, więc nie bójcie się ludzi w domu. To oni tworzą ten niepowtarzalny, rodzinny klimat.

W kościele warto jest uprzedzić księdza wcześniej, że będzie wynajęty fotograf na chrzest. Jeżeli jest możliwość dobrze jest zająć pierwszą ławkę. ZwyklelLiturgia rozpoczyna się obrzędami wstępnymi. Ksiądz robi na czole dziecka znak krzyża po czym wykonują ten znak również rodzice i rodzice chrzestni. Jest to bardzo fotogeniczny moment. Dobrze jest trzymać dziecko na rękach, najlepiej przodem do księdza tak by na zdjęciu było widać wszystkich. Jeżeli dziecko śpi, to możemy odłożyć je do wózka czy nosidełka. Wyjmujemy dziecko dopiero na udzielenie sakramentu chrztu.

Dziecko trzymamy do chrztu tak by nie zasłonić go fotografowi. Co ważne, nie przekręcamy dziecka na drugą rękę w ostatniej chwili przed polaniem główki, gdyż zwykle przy chrzcielnicy jest dość tłoczno i fotograf może nie zdążyć zmienić miejsca.

ubranka do chrztu

Po polaniu wodą ksiądz namaszcza czoło dziecka olejem krzyżma – tu również staramy się trzymać dziecko przodem do księdza. Następnie mama chrzestna lub ksiądz nakładają na nie białą szatę, a chrzestny odpala świecę od paschału. Po powrocie na miejsce dobrze jest potrzymać dziecko na rękach tak by było ono fizycznie na zdjęciach.

Warto też dać potrzymać dziecko chrzestnym. Nawet jeśli ksiądz powie, że można zgasić świecę wolałbym by paliła się aż do rozpoczęcia komunii świętej. Płonąca świeca wygląda pięknie na zdjęciach i dodatkowo można nią zaciekawić dziecko.

Dobrze jest też uprzedzić najbliższą rodzinę, że po zakończonej mszy zrobimy pamiątkowe zdjęcie przy ołtarzu.

Podczas przyjęcia pamiętamy o tym by zrobić pamiątkowe zdjęcia z dzieckiem gdy tylko jest w dobrym nastroju i nie jest zmęczone. Bywa, że duża ilość emocji powoduje iż planowana pół-godzinna drzemka dziecka zamienia się w kilkugodzinny sen i babcie tracą okazję na portret z wnuczkiem czy wnuczką.

CLOSE MENU